Chcete zmeniť svoj životný štýl a vrátiť sa k životu v súlade s prírodou? Dnešný konzumný spôsob života je stresujúci nielen pre nás ľudí, ale najmä pre našu prírodu. Rapídne sa zvyšuje produkcia odpadu aj používanie chemikálií, čo má negatívne dopady na svet okolo nás. Dobrou správou je, že každý z nás môže prispieť k záchrane犀利士
planéty. V článku vám prezradíme, ako sa vytvára ekologická domácnosť, ktorá bude šetriť planétu aj vašu peňaženku.
Čo je ekologická domácnosť ?
Aj vy ste si už zrejme všimli, že sa stále častejšie skloňujú pojmy ako zero waste, udržateľná domácnosť či domácnosť bez odpadu. Ak ste na začiatku vašej ekologickej cesty a stále neviete, čo tá ekologická domácnosť vlastne je, nasledujúce riadky sú pre vás.
Základnými znakmi ekologickej domácnosti je minimalizmus, striedmosť a jednoduchosť. Vďaka niekoľkým jednoduchým krokom môžete ročne ušetriť mnoho elektriny, tepla, vody a s tým, samozrejme, aj peňazí. Okrem toho je takáto domácnosť základným predpokladom k životu, ktorý je šetrný k prírode.
Čo mám robiť, aby bola moja domácnosť ekologická?
- obmedziť spotreba elektrickej energie a vody
- využívať prírodné a znovupoužiteľné materiály
- recyklovať a upcyklovať
- separovať
- kompostovať
- používať prírodnú kozmetiku aj čistiace prostriedky
- podporovať lokálnych výrobcov
V kuchyni obmedzte plasty aj chemikálie…
Udržateľná domácnosť sa začína vo vašej kuchyni. Práve tá je miestom, kde vzniká najviac odpadu. Či už hovoríme o obaloch z potravín, zvyškoch jedla či čistiacich prostriedkoch a špongiách na riad – to všetko zaťažuje planétu a zanecháva v prírode vašu stopu.
Klasické špongie na riad vymeňte za prírodné čistiace hubky, ktoré sa po použití jednoducho rozložia v prírode. Skoncovať by ste mali aj s jednorazovým plastovým riadom. Skvelou a najmä ekologickou alternatívou sú kokosové misky, ktoré môžete používať doma aj na cestách. Praktickou náhradou plastových príborov sú príbory z bambusu alebo kokosu.
Vedeli ste, že…
… vďaka elektrickému kompostéru môžete kompostovať aj v byte bez vlastnej záhrady?
Chystáte si každé ráno jedlo na celý deň a na jeho zabalenie používate celofán, alobal či igelitové vrecúška? Potom iste viete, že takto produkujete obrovské množstvo plastu, ktorý zaťažuje prírodu. Našťastie už existuje praktická alternatíva k plastovým obalom – včelie obaly, ktoré sú 100 % prírodné a rozložiteľné. Pri nákupe potravín sa snažte uprednostňovať bezobalové obchody, v ktorých si nakúpite do vlastných nádob. Vyhnete sa tak zbytočným plastom.
Aj kúpeľňa môže byť ekologická
Asi vás neprekvapí, že v produkcii odpadu sa kúpeľňa umiestňuje hneď na druhom mieste. Niet sa čomu diviť – vatové tampóny, tyčinky, hygienické vložky či plastové zubné kefky – to všetko je odpad, ktorý sa rozkladá veľmi, veľmi dlho.
Prvým krokom je výmena zubných kefiek z plastu za bambusové. Tie sú šetrné k prírode aj k vášmu zdraviu. Dámy, ktoré sa každý večer odličujú vatovými tampónmi, môžu vyskúšať bavlnené odličovacie tampóny, ktoré sa dajú prať a používať opakovane.
Stále obľúbenejšou náhradou hygienických vložiek a tampónov sa stávajú menštruačné kalíšky, nohavičky alebo bavlnené vložky, ktoré môžete taktiež opakovane prať. Vďaka znovupoužiteľným materiálom v kúpeľni zabránite vzniku zbytočného odpadu.
Chcete, aby bola vaša domácnosť ekologická a produkovala minimum odpadu? Začnite využívať prírodne materiály, ktoré nemusíte vyhodiť po prvom použití. Plast vymeňte za kokos či bambus, namiesto vatových tampónov si kúpte bavlnené. Navštívte náš ekologický obchod a vytvorte si zásobu pre váš nový životný štýl.